Odkryliśmy kolejne diamenty

(Brak komentarzy)
2017_01_24 diamenty pb (12)

 Ponad 20 tysięcy złotych na 5 oryginalnych pomysłów – kolejne uczniowskie projekty otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Odkrywcy Diamentów, zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką.

We wtorek (24 stycznia) poznaliśmy projekty uczniowskie wybrane przez kapitułę Programu. Ich twórcy otrzymają wsparcie finansowe na rozwijanie swoich przedsięwzięć. Wśród laureatów znalazły się 4 ekipy z białostockiego Zespołu Szkół Elektrycznych i jedna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach.

Kapituła rozpatrzyła jedenaście wniosków. Spośród nich wybraliśmy pięć najbardziej innowacyjnych – informował prof. Lech Dzienis, Rektor Politechniki Białostockiej. Do Kapituły Programu dołączył ostatnio Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o. To sprawia, że jesteśmy formalnie przygotowani do opieki nad projektami, które dają szansę na komercjalizację. Naszą misją jest przede wszystkim wspieranie uzdolnionych młodych ludzi, którzy chcą tworzyć coś więcej poza standardowym tokiem nauki, oraz przybliżanie im naszej uczelni, jako miejsca do rozwijania pasji. Wierzymy, że w ten sposób zatrzymamy młodych, kreatywnych ludzi na Podlasiu – mówił prof. Dzienis.

Zespoły które otrzymały dofinansowanie na ostatnim spotkaniu (13 stycznia) członków Kapituły Programu Odkrywcy Diamentów:

I.Zespół O&O w składzie: Damian Orzechowski, Bartłomiej Ostrowski; projekt: Zaawansowana instalacja inteligentnego ogrodu; dofinansowanie: 3 150 zł, Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

Inteligentny ogród to w pełni zautomatyzowany system opieki nad ogrodem. Bez udziału użytkownika, z pomocą danych zebranych ze stacji pogodowej i różnych czujników mierzących m.in. temperaturę, wilgotność, system zdecyduje np. o tym, czy podlać ogród. Myślimy, że nasz system przyda się działkowcom oraz przedsiębiorstwom odpowiedzialnym za zieleń miejską – tak Damian Orzechowski opisuje założenia projektu.

2. Zespół Koło Konstruktora w składzie:Piotr Cybulko, Krzysztof Jabłonowski, Marcin Mroczko; projekt: Rozbudowa Turbiny Wiatrowej, dofinansowanie: 6 000 zł, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach.

To jest kontynuacja projektu, który rozpoczęliśmy dwa lata temu rozpoczynając program budowania turbin wiatrowych i wodnych. I mamy na swoim koncie pewne sukcesy – w grudniu 2016 roku zajęliśmy czwarte miejsce na mistrzostwach Polski. Dofinansowanie chcemy przeznaczyć przede wszystkim na badanie geometrii łopatek turbiny wiatrowej, a także na modyfikację sposobu łożyskowania wału. To poprawi osiągi turbiny i przełoży się na nasze szanse w kolejnych konkursach, w których planujemy wystartować – mówi Piotr Cybulko, nauczyciel z Moniek.

3. Zespół Electric Innovators w składzie: Konrad Andrzejuk, Krzysztof Moczulski i opiekun pan Andrzej Zdańkowski; projekt: Urządzenie do rehabilitacji dłoni i system sterowania domem; dofinansowanie: 3 000 zł; Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

Pracujemy równocześnie nad dwoma systemami wspomagania osoby niepełnosprawnej. Chodzi o konkretną osobę, której chcemy pomóc w rehabilitacji palców dłoni. Oba urządzenia są w fazie modelu. Za otrzymane stypendium będziemy mogli kupić niezbędne materiały do budowy prototypu urządzenia do ćwiczenia ręki, a co za tym idzie lepszego funkcjonowania w przestrzeni domowej  – opowiadał Konrad Andrzejuk.

4. Innowacyjni Wynalazcy Elektryka w składzie:Olaf Błachewicz, Jakub Łuszcz; projekt: Dotykowe rękawice informacyjne dla osób z porażeniem odczuwania temperatury; dofinansowanie: 3 000 zł; Zespół Szkół  Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

3 tysiące stypendium powinno wystarczyć na skonstruowanie dwóch prototypów rękawic. Jeden, standardowy, dla osób z analgezją [zaburzenie czucia bólu] i jeden dla straży pożarnej. Strażacy mogliby mieć pirometryczny (mierzący temperaturę na odległość – red.), a ich rękawica byłaby nie ze skóry tylko z elastycznej, odpornej na wysokie temperatury żywicy. Druga wersja byłaby dla ratowników medycznych, którzy mogliby od razu zmierzyć temperaturę poszkodowanego i sprawdzić, czy ma gorączkę lub jest wyziębiony – mówił Olaf Błachewicz.

5.Skuteczni Innowatorzy Elektryka w składzie: Tomasz Muśko, Mateusz Sumorek, Dominik Wilczyński; projekt :Domowy system usprawniający i ułatwiający życie osób niesłyszących i niedosłyszących; dofinansowanie: 5 000 zł; Zespół Szkół Elektrycznych  im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

5 tysięcy złotych wydamy przede wszystkim na zakup sprzętu i materiałów niezbędnych do realizacji naszego projektu. Myślimy o pomocy osobom niesłyszącym, ale też osobom starszym, które słyszą gorzej. Chodzi o to, żeby dźwięki, które do dochodzą do tych osób, zamienić na inne bodźce. Chcemy zbudować wibrującą lub migającą opaskę, która będzie informować osobę niedosłyszącą np. o tym, że ktoś puka do drzwi. – mówił Tomasz Muśko.

Wszystkie białostockie projekty, które otrzymały stypendia Programu Odkrywcy Diamentów wywodzą się z Zespołu Szkół Elektrycznych. Dlatego prof. Lech Dzienis wyróżnił tę szkołę specjalnym dyplomem za niezwykle aktywny udział w Programie i godny naśladownictwa sposób nauczania, w którym uczniowie mają szansę rozwijać własne, innowacyjne pomysły. Wyróżnienie odebrał Adam Aleksiejczuk, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku.

Zaangażowanie naszych nauczycieli, zachęcenie ich do tego, aby podejmowali działania aktywizujące uczniów przynoszą skutki. Cieszymy się, że ta praca – zarówno nauczycieli, jak i uczniów, a warto zaznaczyć, że w wyróżnionych stypendiami zespołach są młodzi uczniowie z klas drugich, czyli praktycznie rozpoczynający edukację – została doceniona na forum przedsiębiorców i szkoły wyższej – mówił dyrektor Adam Aleksiejczuk.

Od września 2015 roku do stycznia 2017 roku do Programu zgłoszono ponad 40 projektów, z czego 17 otrzymało dofinansowania na kwotę 96 850 zł.

Kolejne spotkanie  Kapituły zaplanowano na marzec 2017. Zapraszamy do składania wniosków przez zakładkę: „zgłoszenie”

No comments